Szkolenie dla wołomińskich firm – środki zewnętrzne na rozwój lokalnej przedsiębiorczości

21 czerwca w wołomińskim Urzędzie Miejskim odbyło się pierwsze (wierzę, że nie ostatnie!) szkolenie dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania na rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu Gminy Wołomin. Chciałbym serdecznie podziękować Agnieszce i Przemkowi, którzy sprawnie, fachowo i możliwie najprościej przedstawili wołomińskim przedsiębiorcom szereg istotnych informacji dotyczących perspektywy 2014-2020. Wielki szacunek za wiedzę i chęć pomocy JST-om:) Jak słusznie zauważyła, otwierająca spotkanie burmistrz Elżbieta Radwan na rozwój przedsiębiorstw w Polsce w najbliższych siedmiu latach zostanie przeznaczonych łącznie ok. 18-20 mld euro – dobrze byłoby aby jak najwięcej tych środków trafiło do wołomińskich firm.

Podwójne zwycięstwo

21 czerwca był udanym dniem: udało się zrealizować szkolenie, a nasza drużyna wygrała z Ukrainą:) Jest super, ale przed nami jeszcze sporo zadań. Mamy  2016 rok i nadal bardzo dużo środków czeka na aktywnych i innowacyjnych przedsiębiorców. Myślę, ze warto pomóc im w tym zakresie. Jest to też nowe spojrzenie na zadania komórki odpowiedzialnej za pozyskiwanie środków. Z jednej strony musi ona szukać i pozyskiwać środki zewnętrzne dla miasta, a z drugiej: wspierać informacyjnie mieszkańców Gminy.

Spotkanie trwało prawie 3 godziny. Zaczęliśmy o 15 z planowanym zakończeniem o godzinie 18. Na wstępie wszyscy obecni zgodnie ustalili, że musimy dać sobie 20 minut czasu na powrót do domu w celu obejrzenia kolejnego meczu naszej drużyny na euro;) Mimo to, w czasie ponad 2 godzin udało się nam przerobić solidny kawal materiału, który zawierał następujące zagadnienia:

  1. Wprowadzenie do Funduszy Europejskich – najważniejsze zasady, procedury i pojęcia
  2. Fundusze na działalność badawczo – rozwojową (prowadzenie badań, infrastruktura do badań)
  3. Fundusze na innowacje (wdrażanie wyników prac badawczych, projekty innowacyjne w firmach)
  4. Fundusze na rozwiązania ekologiczne w firmach (efektywność energetyczna, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii)
  5. Fundusze na rozwój firm za granicą (modele biznesowe związane z wchodzeniem na rynki zagraniczne, promocja firmy za granicą)
  6. Fundusze na szkolenia i doradztwo (doradztwo we wdrażaniu innowacji, szkolenia dla pracowników)
  7. Dodatkowe źródła informacji

Co dalej?

Dzięki spotkaniu udało się również zebrać uwagi uczestników. Na pewno uruchomimy newsletter’a, który obok standardowych komunikatów na stronie wolomin.org oraz fanpage’a miasta będzie bezpośrednio przekazywał istotne informacje zainteresowanych. Muszę tylko zarejestrować zbiór danych osobowych i startujemy:) Już teraz myślimy o kolejnych spotkaniach, nie tylko dla przedsiębiorców.

Jako bonus jeden z materiałów informacyjnych, który otrzymał każdy uczestnik spotkania: Fundusze Europejskie dla firm (PDF, 1,6 MB), życzę miłej lektury:)

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.