rewitalizacja

Rewitalizacja na poważnie

Słowo odmieniane przez wszystkie przypadki za chwilę zostanie wykorzystane raz jeszcze, ale w szczytnym celu. Jestem bardzo zadowolony z faktu, że mogę prowadzić wraz z koleżankami i kolegami w Urzędzie Miejskim projekt związany z odnową Wołomina, a dokładniej zaplanowaniem tej odnowy. Nad stworzeniem programu pracuje zespół porządnych ludzi i ekspertów, ale najważniejsi są mieszkańcy – Dlaczego? Bo nareszcie mamy wielką szansę stworzyć coś realnie oddającego potrzeby, aspiracje, problemy i rozwiązania, które mieszczą się w pewnej gminie nieopodal Warszawy.To dobry znak i pozytywne otwarcie. Przed nami gorący grudzień, kiedy świat ujrzą 3 istotne dla Gminy dokumenty strategiczne: wszystkie opracowane we współpracy z mieszkańcami i zawdzięczające im naprawdę wiele. Dzięki:)

Biznesplan nad encyklopedią

Wołomin odrzuca popularną tradycję samorządów: tworzenia encyklopedycznej dokumentacji, mniej-więcej poprawnej metodologicznie a oderwanej od realnych problemów. Niezbędnej tylko po to aby”było zgodnie z ustawą”. I to jest dobre:) Staję się coraz większym fanem syntetycznych opracowań, opartych na rozmowach z ludźmi, krótkich, konkretnych i łatwych do „zewaluowania”/zarządzania/aktualizacji. Liczy się efekt a nie forma. Analizując tryb pracy nad ww. dokumentami można śmiało zaryzykować tezę, że nowoczesność zaczyna kopać do drzwi JSTów. Ok, może zbytnio przekoloryzowałem, lecz pewnych kwestii nie sposób już ignorować. Tempo wymiany informacji, sposób rozmowy z ludźmi, ba – sama rozmowa (dużo, długo i wyczerpująco) świadczą o nowych standardach i wytycznych. Granica między biurkiem a ulicą staje się coraz cieńsza. I bardzo dobrze. Korci mnie aby zaproponować coroczne wyjście urzędników na ulice z prostym pytaniem: „Jak Tobie mieszkańcu mieszka się w tej okolicy?” – badanie ankietowe i lustracja przestrzeni miejskiej w jednym…i można przewietrzyć głowę – a niektórym zasiedziałym przydałaby się taka terapia;)

Final countdown

Zbliżamy się do końca prac. Jeszcze niedawno był lipiec i ból głowy z dopięciem ambitnego harmonogramu -pozdrowienia dla pań Doroty, Joanny i pana Pawła- a teraz kończymy konsultacje diagnozy miasta. Za chwilę ukończymy sam Program Rewitalizacji i z wielką nadzieja przekażemy go komórce odpowiedzialnej za realizację tej wieloletniej mapy drogowej ku lepszemu jutru:) Trzymam kciuki i obiecuję pomoc w ramach skromnych możliwości. Tutaj nie będzie miejsca na pół-środki. Program Rewitalizacji to konkretne wyzwanie i płaszczyzna wspólnego zobowiązania na najbliższe kilkanaście lat. Jest on również zbieżny z 2 innymi dokumentami. Razem tworzą podstawę do działania, ubiegania się o środki, źródło inspiracji itp.itd.  To bardzo ważna sprawa dla urzędników oraz lokalnych polityków. Nie możemy zmarnować takiej szansy bez względu na zainteresowania, animozje, emocje lub orientacje polityczne.

Rewitalizacja, rewitalizacja, rewitalizacja…

Musiało dojść do wspominanej odmiany;) Postaram się krótko i delikatnie z racji wykonanego zawodu odpowiedzialności publicznej (urzędnikiem jest się 24/7/365 i to nie zawód, a styl życia;))). Ok, więc osobiście uważam, że sam proces tworzenia programu rewitalizacji pokazał kierunki w jakich należny rozwijać organizację Urzędu Miejskiego. To bardzo ważna sprawa, bo bez sprawnych, odpowiedzialnych i zadowolonych ze swojej pracy urzędników zrobi się niewiele, albo sporo, tylko wolniej i mniej efektywnie. W administracji rządowej mamy korpus służby cywilnej – JST również potrzebuje tego podparcia: fachowych kadr, apolitycznych specjalistów ze sporym zasobem empatii;) Pisząc/mówiąc o rewitalizacji trzeba koniecznie uwzględnić również aparat wdrożeniowy: osoby obsługujące (też pośrednio) ten proces. Mieszkańcy, NGO’sy, firmy oraz administracja. Wszystko musi się zgrać w celu odnowy Wołomina.

p.s.: jeśli pompatycznie, wybaczcie. Udało mi się zdrzemnąć na 2h i czuję mega przypływ energii. 3 tygodnie temu pojawił się bardzo ważny powód i inspiracja do walki o lepsze jutro dla mojego miasta. Nie mieszkamy już w nim we dwójkę:)

Pozdrowienia dla uczestników warsztatów oraz wszystkich innych, którzy przewinęli się przez projekt – do zobaczenia na mieście!:)

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.